نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

ابن کثير (اسماعيل ابن عمر ابن کثير، دمشقى شافعى‏) صاحب تفسير القرآن العظيم

محل تولد: « مجيدل القريه» از توابع شهر بصرى‏ 
تاريخ تولد: 692 ق الي 698 ق 
تاریخ وفات: 774 ق 
استادان: او در ادامه تحصيل و فراگيرى دانش به درس ابن عساکر وابن تيميّه حاضر شد و با ادامه تحصيل در درس هايش، ارادتى فراوان به آنان پيدا کرد. 

شاگردان:؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
معرفي تفسير:
 تفسير ابن کثير جلوه‏اى روشن از تفسير نقلى است شيوه تفسيرنگارى نقلى را نيز گفته ‏ايم که: تفسير آيات است به ظواهر آيات و اقوال پيامبر و صحابيان و يا بگفته عالمان و مفسّران شيعى، تفسير آيات به ظواهر آيات و سنّت معصومين« ع». شيوه تفسير نگارى ابن کثير دقيقا همين است. ابن کثير، در استحکام آنچه گفته به آيات و رواياتى استناد کرده است، و در ادامه آن به چگونگى اقوال تابعيان در تفسير پرداخته و مآلا معتقد شده است گفتار تابعيان در صورتى حجت خواهد بود که مخالف نداشته باشد، و بالأخره پس از اشاره‏اى به جايگاه لغت عرب به تفسير به رأى پرداخته و از تفسير قرآن به مجرّد رأى با نکوهش ياد کرده است. ابن کثير، در آغاز تفسير سوره‏ ها در ضمن فصلى از جايگاه سوره در ميان سور قرآن و فضيلت قرائت آن، سخن مى‏ گويد و روايات وارد شده در اين زمينه را مى‏ آورد. آنگاه به نامهاى آن سوره اشاره مى‏کند و اخبار مربوط به اين مطلب را ياد مى‏کند. رواياتى که بطور کلّى نشانگر محتواى سوره يا مطالب عام درباره سوره باشند نيز، در همين قسمت مى‏آيد. آنگاه يک يا چند آيه را آورده به تفسير آنها بر اساس روشى که آورديم مى‏ پردازد، و در تبيين واژه‏ها و تشريح معانى ريشه ‏اى کلمات به لغت عرب و اشعار شاعران استناد مى‏ جويد، و در توضيح و تفسير آيات، به اقوال مفسّران نيز، پرداخته گاه به نقد و بررسى آنها دست مى ‏يازد.
روش تفسير : 
 دکتر محمد حسين ذهبى نيز، ضمن ياد کرد اين تفسير و چگونگي هاى آن نوشته است:
« من اين تفسير را خواندم و در روش تفسيرى، بخاطر توجه شايسته به تفسير آيه به آيه و تفسير آيات با عبارات رسا و کوتاه، آن را ممتاز يافتم. وى بهنگام تفسير آيات، به آيات هم مضمون مراجعه مى‏ کند و بين دو آيه مقايسه مى‏ نمايد و به اينگونه تفسير که خود آن را« تفسير قرآن به قرآن» ناميده است به شدّت اهتمام مى‏ ورزد. در بيان آثار تفسيرى با اين روش و سبک اين تفسير بيشترين توجه را به عرضه آيات هم مضمون دارد».
محققان و عالمان ديگرى نيز، تفسير ابن کثير را ستوده ‏اند و آن را در ميان تفاسير نقلى در اهميت و شايستگى پس از تفسير طبرى، سرآمد ديگر تفاسير دانسته ‏اند. دکتر صبحى صالح در اثر ارزشمند خود، از جمله درباره اين تفسير نوشته است:
« در ميان تفاسير مأثور پس از تفسير طبرى- بلکه در برخى امور برتر از آن- تفسير ابن کثير است. دقت در اسناد، سادگى عبارات، از جمله مزاياى اين تفسير است».
ابن کثير، از شاگردان« ابن تيميّه» و از مريدان و نزديکان وى است، و در مباحث مختلف از وى تأثير پذيرفته است. مباحث کلامى، در تفسير ابن کثير جلوه بارزى ندارد, ولى از مجموع آنچه به اجمال آورده و يا به اشاره گذشته توان فهميد که او متمايل به مسلک اشعرى است و در بسيارى از مسائل چونان آنان مى‏ انديشيده است گو اين که در برخى موارد نيز، آراء آنان را نپذيرفته و براهى ديگر رفته است. او در ذيل آيه 54 از سوره اعراف و در ذيل جمله« ثم استوى على العرش» مى‏ گويد:
« ما در اين مقام، بر مسلک« سلف صالح» معتقديم،[ و در صفات الاهى چنان گوئيم‏] که نه تعطيل پيش آيد و نه تشبيه، بى‏گمان آنچه از ظاهر الفاظ به ذهن مشبهيّن آمده بر خداوند روا« و ليس کمثله شي‏ء» بلکه حقيقت آن است که پيشوايان سلف صالح گفته ‏اند: که هر آن که خداى را به مخلوقش مانند کند کافر شده است, و هر آن‏که، آنچه خدا خودش را به آن متصّف دانسته انکار کند نيز کافر است، بدينسان بايد به آنچه صريح آيات و روايات صحيحه دلالت کند بگونه‏ اى که با« جلال» الهى منافات نداشته باشد، معتقد بود و راه هدايت همين است».
بهر حال« تفسير القرآن العظيم» تفسيرى است سودمند که در بازشناسى اقوال و آراء مفسّران کهن و اشراف بر اقوال و آراء فقيهان نحله‏ هاى مختلف، کارآمد خواهد بود. سوکمندانه تعصب‏ هاى ناميمون او که باعث کتمان بسيارى از حقايق شده است، از ارج و عظمت کار وى کاسته است. وگرنه بى‏ گمان در ميان آثار مأثور در تفسير قرآن، اين کتاب، از جايگاه بلندى برخوردار است.  
آثار مفسر: تفسير القرآن العظيم

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

  • سلام خستهنباشید ..من خواستم کتاب تفسیر قران العظیم (ابن کثیر) -جلد 1 را دانلود کنم لطفا راهنمایی کنید
    باتشکر

    پاسخ : سلام
    دقیقا درخواستتون را به موتور های جستجو گر مثل گوگل - یاهو - پارسی جو - سلام - یوز و...... بدین.مثلا جستجو کنید: دانلود کتاب تفسیر قران العظیم (ابن کثیر) -جلد 1
    موفق باشید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]