نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

 ابو البقاء عکبرى‏ (محب الدين عبد الله بن حسين بن عبد الله‏) صاحب تفسير التبيان فى اعراب القرآن‏

محل تولد: عکبرا( شهرى کوچک در نزديکى بغداد) 
تاريخ تولد: 538 ق‏ 
تاریخ وفات: 616 ق‏ 
استادان: ادب عربى و نحو را از ابو محمد ابن خشّاب و ابو البرکات ابن نجاح، لغت را نزد ابن عصار، قرائات را از ابو الحسن بطائى و فقه را نزد ابو حکيم نهروانى حنبلى و ابو يعلى صغير فرا گرفت و از ابن بطّى، ابو زرعة مقدسى، ابن هبيره وزير و ابو بکر ابن نقور حديث شنيد و در تمامى اين علوم تبحر يافت‏ . 

شاگردان: ابن نجار، ضمن اشاره به ملازمت طولانى خود با او، تصريح مى‏ کند که بسيارى از تأليفاتش را نزد او قرائت کرده است. از ديگر کسانى که نزد او علوم مختلف چون فقه، ادب و حديث فرا گرفتند، مى‏توان ابن ابى الجيش، ابن دبيثى، ضياء الدين مقدسى، جمال الدين ابن صيرفى و ابو الفرج ابن حنبلى را نام برد. او همچنين مدتى معيد ابو الفرج ابن جوزى در مدرسه باب الازج بود. 
معرفي تفسير:
تفسير التبيان فى اعراب القرآن‏ : ابو البقاء در مقدمه کتاب انگيزه خود را در تأليف و فراهم آوردن کتابى با حجم اندک و بار علمى فراوان ياد مى ‏کند، به همين جهت از ذکر اعراب ظواهر خوددارى مى‏ کند و همچون اعراب الحديث کمتر درگير اختلاف آراء نحويان و بحث و استدلال در صحت و سقم آنها مى‏ گردد. مؤلف در اين کتاب بر آراء سيبويه تأکيد خاصى دارد و در موارد مختلف به ذکر نظريات کسانى چون ابو على فارسى، ابن جنى، مبرد و خليل مى‏پردازد. ابو البقاء هنگام ذکر وجوه مختلف قرائات، علاوه بر قرائت مشهور، به شواذ نيز توجه دارد.
روش تفسير:
روش کلى وى به اين ترتيب است که بعد از بيان صرف کلمات به اعراب آنها و فراز آيات با ذکر اقوال کوفيون و بصريون و افراد اين دو ملک و بيان وجوه مختلف آن و سپس به قرائت مى ‏پردازد، که علاوه بر قرائت مشهور با تعبير« جيد» به قرائت شاذ نيز مى‏ پردازد، برخى مطالب را با شکل« فان قيل، قيل» مطرح مى ‏کند. در برخى موارد مباحثى را به شکل موضوع واحد تحت عنوان فصل در مى‏آورد و بحث مفصلى راجع به آن بيان مى‏ دارد مانند« فصل فى هاء الضمير» که به سبب تکرار زياد در قرآن بحث مفصلى راجع به آن دارد . 
آثار مفسر برخى از آثار وى عبارتند از:
1- تفسير القرآن،
2- اعراب القرآن، به نام هاى« اعراب القرآن و القرائات»، و« البيان فى اعراب القرآن» و« التبيان فى اعراب القرآن» نيز آمده است.
3- اعراب الشواذ من القرائات.
4- متشابه القرآن.
5- عدد آى القرآن.
6- اعراب الحديث النبوى، اين اثر از کتاب هاى نادرى است که در زمينه اعراب احاديث نوشته شده و در نوع خود کم نظير است.

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]