نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

بيضاوى‏ (عبد الله بن عمر بن محمد بن على بيضاوى شيرازى‏)صاحب تفسير انوار التنزيل و اسرار التاويل

محل تولد: بيضا واقع در حوالى شيراز 
تاريخ تولد: سال تولد وى مجهول است‏ . 
تاریخ وفات: 685 ق 
استادان: امام الدين عمربن محمد بيضاوي و ابي حامد محمد غزالي (متوفي 505)  
شاگردان: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 
معرفي تفسير:
 استاد معرفت مى‏ گويد: تفسير او کتابى ارزشمند و بى ‏نياز از توضيح و بيان است و در آن، خلاصه کشاف در اعراب و معانى و بيان، برگزيده تفسير کبير در حکمت و کلام و غوامض و لطايف تفسير راغب در اشتقاق و لغت آمده است در نتيجه مى‏ توان گفت تفسير بيضاوى خلاصه اين سه منبع است نه کشاف.

روش تفسير: بيضاوى تابع روش تفسيرى زمخشرى است به اينگونه که در پايان هر سوره حديثى در فضيلت قرائت سوره و ثواب و پاداش براى قارى و خواننده آن بيان کرده که البته اين گونه احاديث مى‏ بايست مورد نقد و بررسى بيضاوى قرار مى‏ گرفت که متاسفانه اينکار نشده و وى به تبع زمخشرى اين روايات را نقل نموده است. استاد معرفت گويد: اين تفسير، داراى سبکى لطيف، عباراتى ظريف و قدرت بيانى شگفت است و به همين علت بسيارى از مفسران از جمله فيض کاشانى در تفسير صافى بر آن تکيه کرده ‏اند. بيضاوى در مسايل و نکات معضل و مشکل مربوط به آيات، نظريات دقيقى دارد. وى از تفسير کبير فخر رازى و تفسير مفردات راغب اصفهانى بهره گرفته و پاره‏اى اقوال و آراء صحابه و تابعان را نيز در آن آورده است. البته در تفسير آنان از خرد و انديشه هم استمداد جسته و نکات جالب و زيبا و استنباطات دقيقى را در ضمن آنها بيان کرده است. به قرائت‏ هاى مختلف توجه نشان داده و موارد شاذ را هم مى‏ آورد و بدون تفصيل و با اختصار به مسايل نحوى نيز مى‏ پردازد. همچنين در تفسير آيات الاحکام بعضى از مسايل فقهى را نيز بيان مى‏ کند، بدون آنکه سخن به درازا بکشد.

امتياز برجسته تفسير بيضاوى اين است که اخبار و روايات اسرائيلى را- جز اندکى- نياورده است و گاهى هم که روايتى مى ‏آورد، در آغاز روايت مى‏ گويد:« گفته ‏اند» يا« روايت کرده‏ اند» به اين دليل که مى‏ خواهد ضعف روايت را بر خواننده روشن سازد.

هنگامى که به تفسير و توضيح آيات مربوط به مسايل طبيعى و هستى نيز مى‏ پردازد، بدون شرح و توضيح از آنها مى‏ گذرد. شايد اين روش، از طريق« تفسير کبير» فخر رازى به تفسير وى راه يافته باشد. 

آثار مفسر:
 
وى داراى آثار فراوان علمى در زمينه علوم گوناگون اسلامى است که به برخى از آنها اشاره ميشود:

 


1- انوار التنزيل و اسرار التاويل معروف به تفسير بيضاوى‏
2- طوالع الانوار در توحيد
3- منهاج الوصول الى علم الاصول در اصول فقه شافعى‏
4- لب اللباب فى علم الاعراب در ادبيات عربى‏
5- الکافيه در منطق‏
6- نظام التواريخ به لغت فارسى‏
7- رساله‏اى در موضوعات علوم و تعاريف آن‏
8- الغاية القصوى فى دراسة الفتوى در فقه شافعى‏

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان