close
تبلیغات در اینترنت

آیت الله جوادي آملي صاحب تفسير تسنيم

تبادل لینک
توریست 98
سرگرمی و تفریحی

موضوعات

چهارده معصوم علیم السلام

حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم

امام علی علیهم السلام

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

امام حسن علیم السلام

امام حسین علیهم السلام

امام سجاد علیهم السلام

امام محمد باقر علیهم السلام

امام جعفر صادق علیهم السلام

امام موسی کاظم علیهم السلام

امام رضا علیهم السلام

امام محمد جواد علیهم السلام

امام هادی علیهم السلام

امام حسن عسکری علیهم السلام

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف

ارتباط با خدا (بخش فرهنگی و موارد خاص سایت)

خداشناسی

توحید

عدل

نبوت و امامت

معاد

نماز

روزه

خمس

زکات

حج

جهاد

امر به معروف

نهی از منکر

حجاب و عفاف

زناشویی در اسلام

ازدواج در اسلام

مباحث قرآنی

قرآن

تربیت در قرآن

مفسران و قاریان

قرآن و حکومت

دعاهای قرآنی

قرآن و اهل بیت

مثال های قرآنی

انسان در قرآن

زندگی و خانواده در قرآن

مسائل ارتباط با خدا در قرآن

آموزش قرآن

قرآن آنلاین

داستان ، خاطرات و اشعار قرآنی

دیگر مباحث قرآنی

انقلاب - شهدا - دفاع مقدس

زندگی نامه شهدا

وصیت نامه شهدا

خاطرات شهدا

شهدای انقلاب

شهدای بعد از دفاع مقدس

شهدای هسته ای

صدا ها

مداحی ها

مولودی ولادت ائمه اطهار

زنگ خور موبایل

روضه خوانی ها

سخنرانی ها

دیگر نوا ها

ادعیه و مناجات

عکس ها

عکس شهدا

منظره و طبیعت

ائمه اطهار و کعبه

عکس های مقام معظم رهبری

عکس های حضرت امام رحمة الله علیه

عکس مناطق جنگی

دیگر تصاویر

فیلم ها و کلیپ ها

جشن های مناسبتی

فیلم موبایل

فیلم عزادرای ها

فیلم سخنرانی ها

فیلم های آموزشی

دیگر فیلم و کلیپ ها

احادیث و متن ها

احادیث نماز

احادیث روزه

احادیث خمس

احادیث زکات

احادیث حج

احادیث اخلاق

احادیث احترام

احادیث دوستی

اشعار مذهبی

خواندنی های جالب

خواندنی های علمی

احادیث دیگر

سایر متون

ادعیه و مناجات

آسیب های اجتماعی

مناسبت ها

عید نوروز نوبهار ایرانی ها

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

ولادت حضرت علی علیهم السلام

ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

ماه رمضان

شهادت حضرت علی علیهم السلام

عید سعید فطر

عید سعید قربان

عید سعید غدیر خم

ماه محرم و ایام عاشورا

اربعین حسینی

رحلت رسول گرامی اسلام و امام حسن علیه السلام

ولادت امام رضا علیه السلام

ولادت پیامبر گرامی اسلام و امام جعفر صادق موسس مذهب جعفری

واقعه 9 دی ماه

22 بهمن ماه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران

مناسبت های دیگر

کتاب ها

مذهبی

علمی

تاریخی

آموزشی

گناهان کبیره

دروغ

تهمت

زنا

استمناء

لواط

ترک نماز

خیانت

مشروب خواری

ربا خواری

قتل

شرک به خدای واحد

جنگ نرم

صدا ها

تصاویر

فیلم

متن

خارج از گود

خارج از گود

آخرین ارسال های انجمن سرگرمی و تفریحی نسیم سحر

کمی طاقت داشته باشید...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 2 fns4565
0 3 fns4565
0 2 fns4565
0 3 fns4565
0 4 nikoo2020
0 3 nikoo2020
0 2 nikoo2020
0 3 nikoo2020
0 3 shirin
0 3 shirin
0 4 shirin
0 3 shirin
0 3 sitecode
0 4 magbot
0 10 salma24
2 272 sandwichpanel
0 9 sitecode
0 9 mahin23
0 10 salma24
0 8 salma24
0 8 mahin23
0 9 ahmadi_f
0 11 salma24
0 11 mahin23
0 12 ahmadi_f
0 11 salma24
0 8 mahin23
1 14 bankketab
0 9 ahmadi_f
0 7 salma24
آیت الله جوادي آملي صاحب تفسير تسنيم

آیت الله جوادي آملي صاحب تفسير تسنيم

محل تولد: آمل 
تاريخ تولد: 1312 ش 
تاریخ وفات: -
 
استادان:
 آية‌الله فرسيو، آية‌الله غروى، شيخ عزيز‌الله طبرسى، آقا ضياء آملى، شيخ احمد اعتمادى، حاج شيخ ابوالقاسم رجايى، شيخ شعبان نورى و پدرش ميرزا ابوالحسن جوادى ، شيخ اسماعيل جاپلقى، حاج سيّد عباس فشارکى و شيخ محمّد‌رضا محقّق ، آية‌الله شعرانى ، آية‌الله الهى قمشه‌اى ، آية‌الله محمّد‌تقى آملى ، آية‌الله‌العظمى بروجردى ، حضرت امام‌خمينى «ره» ،آية‌ الله محقّق داماد ، آية‌الله ميرزا هاشم آملى ، علامه طباطبايى  
 
شاگردان: ايشان داراي شاگردان بسياري هم اکنون در حوزه مي باشند . 
 
معرفي تفسير:
 تفسير دهاق تسنيم با خصيصه‏اى تازه و روشى نو که از ابداعات مؤلّف مفسّر است به خيل عظيم تفاسير قرآنى پيوست، ليکن بررسى بلنداى شاهق و دامنه وسيع آن در گرو پرواز در ملکوت معنا و غوص در معارف و غور در ارزش‏هاى آن است؛
 
 با مرورى اجمالى مى‏توان به برخى از شاخص‏هاى روشن آن اشاره کرد.
 
يکم. گرچه اين تفسير هم از نظر اسلوب و هم از نظر ساختار اصلى، مشرب تفسيرى قيّم «الميزان» را پى مى‏گيرد، ليکن تفاوت‏ هاى چشمگيرى در هر دو جهت آن مشاهده مى‏شود:

الف. مؤلّفه اوّلى و اصلى آن اين است که جز از منظر قرآن به آيات نگريسته نشود و تار و پود همه علوم دست‏ مايه‏ هاى مقدّمى آن در نظام فکرى قرآن طراحى و معمارى شده است و تفسيرى قرآنى محض عرضه شده است. مصنّف فرزانه آن مبناى حاکميّت مطلقه قرآن بر قرآن و نفى هر نوع حاکميّت و ولايت علمى بر قرآن را همواره مدّ نظر داشته و نور بصر دانسته، با تمام اعتقاد و باور بر اين اسلوب قرآنى حرکت کرده است و اصرار ورزيدن و طرح هيچ علمى از علوم را مستقلاً در کنار وحى پسنديده ندانسته ضمن اين که ارزش‏هاى دانشى را فروغ روشن وحى منوّر کرده تا هم شمس مضى‏ء وحى نمايانده شود و هم قمر منيز ساير علوم که در پرتو وحى ضوئى يافته‏اند، را به رخ بکشاند. از اين رهگذر قالب‏ هاى فقهى، کلامى، عرفانى و حکمى آن از قلب قرآنى بهره دارد و هرگز نه تنها محدوده‏هاى تنگ اين علوم وسعت درياى معارف آيات الهى را تحديد نکرده، بلکه خود نيز از اين قلزم فسيح وسعت يافته و صِبغه قرآنى گرفته است.

ب. جامع‏ نگرى قرآن در همه عرصه‏هاى انسانى حقيقت بارز ديگرى است که در اين تفسير به گونه‏اى شفاف نمايانده شده است. هنر قرآن نه تنها اين است که قداست ارتباط عبد با مولا را در ميدان عبادت ترسيم مى‏کند، بلکه مى‏خواهد تمامى روابط انسانى را عبادى کرده و عبوديت محضه را بر سراسر وجود انسانى حاکم گرداند و اين جز با نفوذ آيات در زنجيره‏هاى رشته انسانى اعمّ از عقيده، فرهنگ، اقتصاد، سياست و ساير شاخه‏ هاى آن امکان‏پذير نيست و در اين تفسير اين بنيان مستحکم قرآنى ظاهر مى‏شود. قطعا جامعه امروز اسلام، با فرهنگ و بينشى فراتر از همه دوران گذشته متوجّه خويشتن خويش شده و اسلامِ آزاد شده از قيدها، بدعت‏ها، تحريف‏ها، و نيرنگ‏ها را بازشناخته و به دنبال آن است تا حضور محسوس دين را از خاور انديشه تا باختر عمل بازيابد.

ج. يکى از مميّزه‏ هاى اصلى اين تفسير تدوين و نگارش آن در زمان تحقّق نظام اسلامى و آزادى دين است؛ فرصتى که علاّمه طباطبايى(ره) در زمان تأليف تفسير قيّم خود نداشته و اهل نظر، نيزه‏هاى توهّم و تيرهاى تخيّل نشان رفته به حقايق علوى معارف عرفانى را مشاهده مى‏کنند. حصارهاى کشيده شده و ديوارهاى ساخته شده قبل از انقلاب تا حدود قابل توجهى حوزه‏هاى علميه را نيز در برگرفته و انديشه‏هاى آسمانى امام خمينى(ره) که فراحوزه آن زمان بود اين حصرها را شکست و علوم و معارف غنى اسلامى را از کنج زندان بدعت و انزواى حبس تحريف، رهانيده و يک فرصت بى‏بديل براى مؤلف مفسر رخ نمود و استاد گرانمايه نيز با ارائه بهترين اسلوب بدون کمترين اضطراب، معارف مخفى شده الميزان را يکى پس از ديگرى تبيين کرده که امروزه حوزه علميه با مشاهده بهترين معارف و زيباترين اسلوب، مشى اصيل خود را بعد از حدود بيست سال تدريس آن استاد فرزانه بازيافته و در آن گام نهاده است؛ ضمن آن که الميزان از اين بُعد نيز در مسير تکميل و تتميم خود قرار گرفته، مى‏رود تا نصاب جايگاه خويش را به دست آورد.

د. از خصايص ارزشمند اين کتاب که مى‏تواند از اين رهگذر نيز تکمله‏اى بر الميزان محسوب شود اين که، طرح مباحث فقهى و تفسير آياتى که متضمّن احکام و حدود الهى است و در آن تفسير شريف تعرضّى بدان نشده در دهاق تسنيم به صورت جامع و مبسوط مورد پردازش قرار گرفته که دو بهره اساسى را به همراه دارد. يکى از آن دو مهمّ و ديگرى اهمّ است. نکته مهم آن که، با زبان و مشرب تفسيرى علاّمه (ره) به اين گونه آيات پرداخته شده که به حق مى‏تواند فضاى خالى آن را پر کند و نکته اهمّ آن که، فقه نيز در خدمت قرآن درآيد. امروزه حوزه‏هاى فقهى اسلام بدون توجه به آياتى که متضمّن احکام و حدود الهى است به بهانه اين که غالب آيات در صدد اصل تشريع است و عموم يا اطلاق ندارد، مسير خود را تنها از منابع سنت، عقل و اجماع مى‏پيمايد و از آغاز تا انجام فقه آن طور که شايسته بود از منبع اصيل دينى که تأمين کننده ساير منابع است، يعنى قرآن طرفى نبسته است و بدون شک اين ضعف عمده‏اى است که حوزه‏هاى فقهى شيعه از آن در غفلت است. از طرفى ايجاد اين فضا و راهبرد قرآن در ارکان فقه قطعا فقيه را به افق ديگرى آشنا کرده و آن را به حقيقت کتاب نزديک‏تر مى‏کند و اين ويژگى مهم نقطه آغازى است که مى‏تواند منشأ تحوّلى در آينده فقاهت شيعى بوده، نفوذ و رسوخ قرآن در اين عرصه را نيز به همراه داشته باشد.

دوم. از نشانه‏هاى‏بارز اين تفسير گشودن ابواب سپهر معارف و اسرار الهى است، که در قالب نکات و لطايف بديع آورده شده است، که از مهم‏ترين ذخاير قرآنى اشتمال آن بر بطون معانى و خباياى نهايى است که طبق آن روايت معروف بر چهار مرحله وصف شده که البته هر يک از مراحل آن مواقف عديده‏اى دارد: کتاب اللّه‏ على اربعة أشياء: على العبارة و الاشارة و اللطائف و الحقائق...(3)، اين کتاب نيز با تأسّى به اين سخن معصوم(ع) سه مرحله ظاهر دارد و تنها مرحله چهارم آن که مختص به انبيا و صاحبان اوّلى دفتر تشريع است به حضرات اقدس آن‏ها احاله شده و ساير موارد نيز از بهره ‏گيرى کلمات همواره بديع آنان به رشته تحرير درآمده است.

يکى از جلوه‏هاى زيباى گذر و تحوّل زمان شفاف کردن وقايع پيشين است. الميزان صامت گرچه به نوبه خود بسيارى از حقايق را آشکار ساخته و بر مشکلات فراوان علمى فائق آمده امّا به اقتضاى محدودى که دارد پاسخ به تمامى شبهات بعد از خود را به صورت بالفعل و گويا ندارد و اين الميزان ناطق است که مى‏تواند با فراهم‏آوردن زمينه‏ها و شکوفا کردن آن، وى را استنطاق کند و آن را به سخن وادارد تا از حق خود دفاع کرده و اسرار درون را ظاهر نمايد و بر اوهام باطل بشورد. مؤلّف معظّم اين کتاب که تأليف نانوشته ديگرى از آن علاّمه کبير است به خوبى توانسته اين رسالت را به پايان ببرد و سخن‏گوى آن باشد و اين نوشته شاهد اين مدعا است.
 
سوم. با مرورى بر تفاسير و تاريخ آن، اين واقعيّت آشکار مى‏شود که هر مفسرى با ارائه مشرب خاص به آستان قرآن مى‏رود و مطابق ظرف خود از آن طرف مى‏بندد؛ اگر کاسه انديشه با کجى و اعوجاج همراه باشد، گرچه قرآن خود صراط مستقيم است، ليکن نصيب او جز کجى و اَمْت نخواهد بود: يبغونها عوجا...(4) و اگر وعاء انديشه مستقيم باشد، استقامت فکرى و عقيدتى ارمغان آن مفسّر خواهد بود.امتياز و تفکيک اين دو واقعيّت هنگامى ميسور است که انديشه غيرمستقيم شناسايى شود تا انحرافِ برداشت آن از قرآن نيز معلوم گردد.از خصايص زنده تفسير دهاق تسنيم تبيين مشرب‏هاى مختلف تفسيرى اعمّ از کلامى، حکمى و عرفانى و نظاير آن است که با برشمارى نقص‏هاى جدّى برخى از آن‏ها، راه صحيح و مَسلک مستقيم فکرى عرضه مى‏شود تا در سايه آن، برداشتِ مستقيم قرآنى نيز عائد گردد. البته اين معنا در تفسير دهاق تسنيم تنها براى خواصّ اهل نظر و اوحدى اهل بصر روشن مى‏شود.

چهارم. از نکات برجسته اين تفسير تبيين جايگاه هر يک از ثَقَل اکبر (قرآن) و ثَقَل اصغر (روايات) و نحوه ارتباط آن دو با يکديگر در تفسير قرآن است؛ مسلکى که در نوع تفاسير شيعى از اين منظر به آن پرداخته نشده است.استاد مفسّر معتقد است که هر يک از ثقلين به نوبه خود کامل است؛ نه در قرآن نقصى است و نه در عترت منقصتى، بلکه هر يک به نوبه خود تامّ و صادق و مصدّق ديگرى است؛ زيرا هر دو از يک حقيقت جوشيده و از منبع فيض الهى تراوش کرده است. بنابراين، توجه به هر کدام ديگرى را به همراه دارد و بى‏عنايت به يکى هجر آن ديگر را به دنبال مى‏آورد. ليکن اين بدان معنا نيست که عترت نقص قرآن و يا قرآن قصور عترت را ترميم مى‏کند. از اين رو هماهنگى کامل و تصديق و تأييد متقابل در ثقلين مشهود است. بايستى قرآن را که تبيان هر چيزى است ابتدا با قطع نظر از هر کلام ديگر حتى روايات بازيابى کرد و همه قرآن را در يک آيه خاص ديد و آن گاه تفسير قرآنى محض عرضه شود. البته در اين مرحله به هيچ وجه براى عقيده، اخلاق، احکام، حجّت نخواهد بود؛ زيرا تا عترت و عقل ضميمه قرآن نگردد، نصاب حجيّت دينى کامل نمى‏شود. بر اين اساس، در اين کتاب قبل از توجه به هر علمى و کلامى حتى سخن معصوم(ع) مستقيما تنها به آيات الهى نگريسته مى‏شود تا تفسير قرآن به قرآن محقّق گردد سپس به کلام عترت و روايات ائمه(ع) مستقلاً در کنار آيات توجّه مى‏شود تا اوّلاً هم در فهم معناى تفسيرى، مفسّر را سخت‏تر بينديشد و هم هماهنگى و تصديق دو جانبه را احساس کند. نه آن‏گونه که روايات تحميل بر آيات شود و ضمن محدود کردن مفاهيم قرآنى راه را بر انديشه ببندد.

لذا بخش قابل توجّهى از روايات که در جهت تعيين مصداق و جرى و تطبيق صادر شده است، نبايد فکر مفسر را به خود در پيچد و از کاوش در مفاهيم بلند آن باز بماند. اين شيوه تفسيرى ضمن تثبيت پايگاه اوّل معرفتى دينى و ثقل اکبر، يعنى قرآن، پاسخ صحيح به آن دسته از رواياتى است که حجيّت روايات را در گرو عدم مباينت با قرآن دانسته و عرضه روايات به قرآن را بدين منظور توصيه مى‏کند.

از اين رهگذر در ذيل مباحث روايى براى ارائه آميختگى و امتزاج انديشه قرآنى و روايى مباحث ارزشمندى با عنوان «اشاره» به قلم حضرت استاد(دام ظله) نگارش شده که بر غناى اين تفسير نيز افزوده است.

بديهى است آن‏چه در پايان، ملاک اعتقاد و عمل قرار مى‏گيرد پيام هماهنگِ حقايق قرآنى با معارف روايى و براهين عقلى است که اين، محصول جدايى‏ ناپذيرى ثقل اکبر و اصغر است که در حديث شريف ثقلين آمده و تفصيل اين قصّه در مقدّمه وزين مؤلف حکيم بر اين کتاب در پيش روى خواننده است و هم‏چنين در مباحث علوم قرآنى تبيين شده است.(5)

مناسب است در همين گذر اضافه شود که يکى از امتيازات بارز اين کتاب اجتماع و طايفه‏بندى تقريبا همه رواياتى است که در معنا و فهم آيه مورد بحث کمک مى‏کند و مى‏تواند در جهت برافروختن و گداختن موضوع آيه هدايتى باشد و اين امتياز و برترى، حتى بر تفاسير روايى، از نظر اهل نظر دور نيست.

پنجم. از برجستگى‏هاى آموزنده اين تفسير روش اخلاقى طرح مباحث آن است. بدون شک از نکات مهم قرآنى، ظهور ادب و اخلاق الهى است که در کلام و گفتار او تجلّى کرده و قرآن از اين رهگذر مأدبه و جايگاه ادب است. از اين رو از آن جا که ادب کلام نمايان‏گر ادب و اخلاق متکلّم است استاد فرزانه نيز با تخلّق به اخلاق قرآن اثر گران‏سنگ خود تفسير دهاق تسنيم را مظهر ادب قرآنى قرار داده و با آهنگ ادبى و نزاهتى آن در همه زمينه‏ ها سخن گفته و قلم زده است. لذا به رغم تعرّض صريح به مشرب‏ها، اقوال و انديشه‏هاى مختلف عرضه شده و نفى و طرد برخى از آن‏ها با رعايت حريم علم و حرمت عالم حرکت کرده که اين خود نمونه‏اى بارز از تفسير عملى قرآن است و براى رهپويان و قرآن‏ پژوهان قطعا نمونه رفتارى بسيار مناسبى خواهد بود.

ششم. از جمله امتيازات شايسته اين تفسير آن است که گرچه اين کتاب محصول تراوشات انديشه بلند و افکار ناب مؤلف حکيم آن است، ليکن از اين جهت که غالب مباحث آن در حوزه‏هاى درسى و در جمع وسيعى از فضلاى سخت‏کوش حوزه بوده از اتقان علمى ويژه برخوردار و قابليّت‏ هاى فراوانى را در خود فراهم آورده تا بتواند پاسخ‏گوى نظرات، شبهات و سؤالات مختلف باشد. از سوى ديگر نيز جمع خاصى از حاضران درس استاد و محقّقان ارزشمند با تلاش علمى جدّى خود همه مباحث آن را مورد مداقّه ويژه قرار داده و با حضور در جلسات خصوصى متعدّد در محضر استاد(دام ظلّه) هم از نظر محتوا و هم از نظر ساختار ظاهر، غالب مسيرهاى قرآنى و تفسيرى را پيموده ‏اند. لذا اين اثر از اين نظر به نوبه خود در خور توجه شايان است و خوانندگان گران‏قدر بايد با نگرش عميق به آن نگريسته، با تأمّل در الفاظ، مفاهيم و جملات آن در فراگيرى و استفاده از آن بکوشند.

هفتم. ويژگى‏ هاى ديگر اين تفسير قويم در اين مقالت مجمل نمى‏ گنجد. تنها ذهن وقّاد و ژرف ‏نگر است که با غواصى در بحر معارف آن، مرجان جان و لؤلؤ دل مى‏ يابد؛ امّا به عنوان تذکر چند مورد را يادآورى مى ‏کند.

الف. اين کتاب واجد دو خصيصه ارزشمند در صنعت تدوين است: اول. اين که متن اين کتاب به رغم اتقان و استحکام مطالب سعى شده به زبان فارسى روان با واژگان آشنا نگاشته شود تا زمينه بهره ‏ورى بيشتر از آن فراهم آيد. دوم. اين که: عبارات، معانى و مضامين آن از ثقل و وزانت خاصّى برخوردار است. بنابراين، نه سادگى و روان بودن عبارت موجب آن مى‏شود که گمان شود اين کتاب در سطح ابتدايى يا متوسط نگارش يافته و نه صلابت و برهانى بودن محتوا موجب اين توهّم مى‏ گردد که سنگينى مطلب مانع از دست‏يابى به مضامين والاى تفسيرى آن است.

ب. در اين تفسير سيره بر آن است که براى هر يک از آيات قرآنى، فصل جدايى از بحث تدوين شود تا هم جايگاه علمى و عملى آن آيه در قرآن امتياز يابد و هم سهولت دسترسى به مضمون آيه خاص امکان‏پذير باشد. البته در مواردى که پيوستگى دو يا چند آيه مانع تفکيک باشد، آيات مزبور با هم ذکر و تفسير مى‏ شود.

ج. گرچه بحث‏ هاى دامنه‏ دار ادبى و لغوى منشأ نکات بديع و مبدأ لطايف دلپذيرى است، ليکن شرح و بسط وسيع آن خارج از طور بحث بوده و جز حدّ لازم و ضرورى که راه گشا بوده، از آن احتراز شده است.

د. قرآن که مشتمل بر الفاظ پرمغز و عبارات سراسر نغز است، هر يک از کلمات و جملات آن حامل بار معنوى فراوان و هر يک از آيات آن حاوى توان‏ هاى وافر معرفتى است و چه بسيار است واژگان قرآنى که در هيچ يک از فرهنگ ‏هاى رايج جهان معادل ندارد و حتى زبان فارسى که نزديکى فراوانى نسبت به فرهنگ عربى دارد نيز قدرت معادل‏سازى براى واژگان قرآنى ندارد. از اين جهت بود که استاد مفسّر(دام ظلّه) «گزيده تفسير» را به جاى ترجمه انتخاب فرموده که قبل از تفسير آيه، خلاصه مباحث تفسيرى به صورت فشرده فراهم آمده و نشانه جهت‏ گيرى در ساختار تفسيرى تفسير و انديشه آن مفسّر است.
  
آثار مفسر:

 

 تفسير ترتيبي تسنيم ، تفسير موضوعي قرآن در موضوعات معاد ، رسالت ، انسان ، پيامبران ، فطرت ، سيره نبي و ... و کتبي مرتبط با موضوع عترت : ولايت در قرآن ، مراثي اهل بيت ، گنجور عشق ، ولايت علوي ، حماسه و عرفان و ... و موضوعات فلسفي از جمله حق و تکليف ، رحيق مختوم ، فلسفه زيارت ، دين شناسي ، انتظار بشر از دين ، رازهاي نماز ، و... و آثار بسياري که موسسه اسرا منتشر کرده است . 

موضوع: قرآن,مفسران و قاریان,

نویسنده:

تاریخ: یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت: 9:9

نظرات()

تعداد بازديد : 773

به این پست رای دهید:

بخش نظرات این مطلب


#####نظر دهنده گرامی توجه فرما:نظرات غیر مرتبط تایید نخواهد شد#####


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نسیم

کپی برداری کلی یا کپی برداری از Rss شرعاً و قانوناً حرام و نسیم سحر هیچ رضایتی ندارد.

ads

X بستن تبلیغات

فروش ویژه گوشی کودک تاچ می - Tuch Meگوشی کودک تاچ می وسيله اي سرگرم كننده و آموزنده براي كودكان شما. طراحي شده متناسب با ارگونومي دستان كودكان. دارای بازی گربه سخنگو یا همان تام سخنگو، اهنگ های بسیار زیبای بچه گانه، دکمه های لمسی واقعی و ...

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 20000 تومان

آمار

کل مطالب : 554
کل نظرات : 403
افراد آنلاین : 5
تعداد اعضا : 575
بازدید امروز : 800
بازدید کلی : 2,179,334
اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 54.87.61.215
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

نظرسنجي

دومین نظر سنجی انتخابات ریاست جمهوری 1396:در انتخابات ریاست جمهوری 96 به چه کسی رای خواهید داد؟/بنظر شما چه کسی برنده این رقابت خواهد بود؟/فقط یکبار میتوانید نظر بدهید-چند نفر را میتوانید انتخاب کنید-حتما باید عضو سایت باشید


امکانات جانبی

امتیاز شما به
کل سایت
امتیاز شما به
صفحه جاری