نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

زمخشري (محمود بن عمر بن محمد بن عمر خوارزمى‏ )صاحب تفسير الکشاف عن حقائق التنزيل و عيون الاقاويل فى وجوه التاويل‏

محل تولد: خوارزم 
تاريخ تولد: 467 ق 
تاریخ وفات: 538 ق

استادان: ابو الخطاب بن بطر و ابو سعد شقانى و شيخ الاسلام ابو منصور حارث‏ از اساتيد ايشان مي باشد . ادبيات عربى را از ابو الحسن على بن مظفر نيشابورى و ابو منصور اصفهانى فرا گرفت‏ . 
شاگردان:؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
معرفي تفسير:
 تفسير الکشاف ذهبى در تفسير و مفسرون( ج 1، ص 440) مى‏ گويد: ارزش اين تفسير با چشم پوشى از گرايش اعتزالى آن، چنان است که تا به حال کسى مانند آن را تاليف نکرده است بخاطر وجوه اعجازى که از قرآن بيان کرده و زيبايى نظم و بلاغت قرآنى که در آن اظهار کرده. تا به حال کسى مانند زمخشرى نتوانسته براى ما زيبايى قرآن و سحر بلاغت آن را بازگو کند. زيرا وى در بسيارى از علوم مهارت داشت به ويژه در واژه‏ شناسى عربى تبحر فوق ‏العاده داشته است. اشعار عرب را به خوبى مى‏ شناخته به علاوه اينکه در احاطه به علوم بلاغى و معانى و بيان و ادبيات عربى ممتاز بود.
اين نبوغ علمى و ادبى به بهترين وجه در تفسير کشاف متبلور شده است بطورى که از هنگام تأليف تاکنون مورد توجه دانشمندان بوده و دل هاى مفسران را ربوده است. در حقيقت زمخشرى تمام ابزار و وسايلى را که مفسر بدان نياز دارد در اين تفسير گردآورى کرده و آن را در اختيار مردم نهاده است. تفسير کشاف در موضوع خود يگانه است و در چشم دانشمندان و تفسير پژوهان همچون کوه استوارى است که صعود به قله آن بسيار مشکل به نظر مى‏ آيد.
ويژگي هاي تفسير :
1- زمخشرى در پرده بردارى از بلاغت قرآن و بيان وجوه اعجاز آن و تبيين لطايف و دقايق معناى آن گوى سبقت را از همگان ربوده و پس از وى کسى به مقام وى نرسيده است.
2- تمام کسانى که وى را بخاطر اعتقاد اعتزالى سرزنش کرده‏ اند ولى در مهارت در واژه ‏شناسى عربى و فصاحت و بلاغت ستوده‏اند و گفته ‏اند وى پيشواى واژه ‏شناسى و بلاغت قرآنى است.
3- هر مفسرى در تفسيرش چيزى را بطور غالب بيان مى‏ کند که در آن مهارت دارد ولى تفسير کشّاف يک ويژگى خاصى دارد که مجموعه ‏اى است که بعضى از آن بعض ديگر را تکميل مى‏ کند.
4- کشاف در موضوع خود از جايگاه ويژه ‏اى برخوردار است و بر ساير تفاسير پيشى گرفته و باعث شده که يکى از تراث علمى بسيار عالى در تفسير به شمار آيد.
5- تفسير زمخشرى آينه تمام‏نماى تفکر اعتزالى است هم براى دوستداران مذهب اعتزلى و هم براى منتقدان آن. يعنى مذهب معتزله را بسيار واضح و شفاف منعکس مى ‏کند تا کسى که مى‏ خواهد بين نزاع قديمى اشاعره و معتزله داورى کند مستندات روشنى داشته باشد.
در پايان بايد گفت: تفسير کشاف زمخشرى از چنان مقام و منزلتى برخوردار است که يکى از مراجع و مصادر مهم تفسير کلاسيک به شمار مى ‏آيد. 
آثار مفسر:

 

 کشاف در تفسير، فائق در غريب حديث اساس البلاغة و مفصل در نحو، مقامات و مستقصى در ضرب المثل‏ها، ربيع الابرار و فصوص الاخبار در حکايات، متشابه اسماء الرواة، اطراق الذهب، صميم العربيه، شرح ابيات الکتاب، النموذج در نحو، شرح بعض مشکلات مفصّل، الاحاجى النحويه، الرائض فى الفرائض، المنهاج در اصول، القسطاس در علم عروض، النصائح الکبار، النصائح الصغار، ضالة الناشد، المفرد در نحو، رووس المسائل در فقه، معجم الحدود، مقدمه الاداب سوائر الامثال، ديوان التّمثل، شقائق النعمان، شافى العى من کلام الشافعى، ديوان الرسائل، ديوان الشعر، الرسالة الناصحة، و الامالى فى کل فن.

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان