نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

سيد رضى الدين، على بن موسى بن جعفر بن طاووس صاحب تفسير سعد السعود للنفوس منضود

محل تولد: حله 
تاريخ تولد: 589 ق 
تاریخ وفات: 664 ق

استادان:
 1- پدر بزرگوارش موسى بن جعفر
2- جدش ورام بن ابى فراس‏
3- ابن نما حلى‏
4- فخار بن معد موسوى‏ 

شاگردان:
 1- سديد الدين حلى، پدر علامه حلى‏
2- علامه حلى‏
3- حسن بن داود حلى صاحب رجال‏
4- عبد الکريم بن احمد بن طاووس، برادر زاده او
5- على بن عيسى إربلى‏ و ... 

معرفي تفسير:
کيفيت جمع آورى قرآن و تفسير برخى از آيات و مشکلات قرآن به نقل از تفاسير مختلف و جرح و تعديل اقوال بزرگان پيرامون آيات قرآن کريم.

سيد ابن طاووس در مقدمه کتاب شريف« سعد السعود» مى ‏فرمايد:

« من اين کتاب را براى پسرانم وقف نمودم و در آن، فهرست اسامى تمام کتاب‏ هاى کتابخانه ‏ام را آوردم و پس از ذکر نام هر کتاب، قسمتى از بهترين مطالب آن کتاب را ضميمه نمودم.»

سيد فوايد فراوانى براى اين کار خود ذکر کرده، از جمله اينکه:
اگر آن کتاب‏ ها به مرور زمان نابود شوند قسمت هايى از آن کتب و نام و ياد آنها باقى مى‏ ماند.
همچنين، چون همگان قدرت تهيه همه آن کتب را ندارند، به واسطه مطالعه اين کتاب، اجمالا مهم‏ترين مطالب آن کتاب‏ها را به دست خواهند آورد و هر گاه مطلبى براى کسى جالب بود به واسطه نقل آدرس دقيق مطلب در کتاب مرجع، به راحتى مى‏ تواند به آن کتاب مراجعه نمايد.»

سيد ابن طاووس اين کتاب را بعد از کتاب« الإبانة في معرفة أسماء کتب الخزانة» تأليف نموده. الابانه فقط حاوى اسماء کتب بوده و راهى براى دسترسى به مطالب کتاب نداشته است.

مؤلف تصميم داشته تمام کتاب‏هاى خود را اينچنين فهرست نمايد و قسمت‏هايى از آنها را نقل کند, به همين جهت« سعد السعود» را جلد اول قرار داده و در آن کتب آسمانى و علوم قرآنى را آورده, اما جلدهاى بعد به دست ما نرسيده و شايد مؤلف جلدهاى بعد را ننوشته باشد.

روش تفسير :
 اين کتاب داراى دو باب است و در هر باب فصل‏هاى متعدد وجود دارد. در هر فصل، مطلبى را از يکى از کتب کتابخانه خويش با ذکر خصوصيات نسخه و جلد و صفحه مورد نظر آورده است. در ذيل فصول مختلف نيز، بيان‏ هاى لطيف و شيوايى پيرامون مطالب ذکر شده و در تأييد يا رد آنها از خود آورده.

همچنين در بسيارى موارد، قول گذشتگان را مورد مناقشه قرار داده و با استدلال، نظريه خود را اثبات مى ‏کند.

باب اول‏
اين باب اختصاص دارد به انبياء عظام و اخبار آنها و کتب آسمانى که از حضرت آدم و حواء شروع نموده و به حضرت عيسى عليهم السلام ختم کرده است. در اين بخش، شرحى مختصر از زندگى انبياء عليهم السلام نيز آمده است.

باب دوم‏
در اين باب، هر فصل شامل ذکر قسمتى از يک کتاب تفسيرى است که نزد سيد( ره) موجود بوده است, به اين صورت که ابتدا آيه مورد نظر ذکر شده، سپس تفسير آن را در ذيل آيه آورده است. 

آثار مفسر از جمله تأليفات سيد است:

 


1- ده جلد کتاب« المهمات و التتمات» که هر يک با عنوان مستقل چاپ شده است از جمله: فلاح السائل، زهرة الربيع، جمال الأسبوع، إقبال الأعمال و...
سيد اين کتب را به عنوان تتمه مصباح المتهجد شيخ طوسى نوشته است.
2- کشف المحجة لثمرة المهجة، کتابى اخلاقى است و شامل وصيت هاى سيد به فرزندانش مى‏ باشد و مراحل مختلف زندگى خويش را هم در آن ذکر کرده است.
3- مصباح الزائر و جناح المسافر
4- الملهوف على قتلى الطفوف‏
5- مهج الدعوات و منهج العنايات و...

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان