نسیم سحر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

وبگردی

خرید آنلاین با کد تخفیف جدید دیجی کالا می مارکت شاپ

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مولى نور الدين محمد بن مرتضى کاشانى صاحب تفسير المعين

محل تولد: کاشان 
تاريخ تولد:؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تاریخ وفات: 1115 ق 
استادان: ملا محسن فيض کاشانى و مجلسى دوم‏  
شاگردان: فرزندش بهاء الدين محمد  

 
معرفي تفسير:
تفسير المعين‏ تأليف مولى نور الدين کاشانى( اخبارى)

اثر مولى نور الدين محمد بن مرتضى کاشانى معروف به اخبارى( متوفاى پس از 1115 ق) نوه برادر ملا محسن فيض کاشانى‏

سير« المعين» به زبان عربى در يک مجلد بزرگ و به شيوه روايى شامل تمام قرآن کريم مى‏ باشد، تفسيرى است مختصر به شيوه تفسير سيد عبد الله شبر با استناد به روايات و احاديث ائمه اطهار« عليهم السلام» با اين تفاوت که وى متأثر از فرهنگ و گرايش عمومى قرن 11 و 12 برخى از علماى شيعه، در توجه فوق‏العاده به حديث در برابر روش تفسير اجتهادى و عقلگرايى برخى ديگر از علماى آن دوران است.

اين تفسير مزجى و همانند صافى فيض کاشانى است. قبل از شروع به تفسير مقدمه‏ اى را در پانزده صفحه در ضوابط و مطالب مهم مربوط به تفسير آورده است، از قبيل اهميت تمسک به قرآن، تلاوت، تدبر و تفسير آن، با ذکر آيات و احاديثى از پيامبر( ص) و ائمه( عليهم السلام)، و احاديثى در زمينه نزل القرآن على اربعة ارباع، نزل القرآن ثلاثا، نزول القرآن على سبعة اقسام» معانى الآيه، ظهر و بطن و... ضمن بيان شيوه و انگيزه خود از تأليف تفسير، رمز حروف کلمه معين را که در جاهاى مختلف تفسير بکار برده توضيح مى‏دهد و مى‏فرمايد: پس از نقل نص عبارت ائمه عليهم السلام رمز« م» و پس از بيان مطلبى که مستفاد از کلام ائمه( ع) است، رمز« ع» و پس از نقل عين عبارت تفسير قمى که به امام( ع) نسبت نداده است، و يا توهم تنافى به حسب ظاهر بين روايت و آنچه که من نقل کرده ‏ام رمز« ى» و بعد از بيان کلام معصوم( ع) و يا بيان آيه رمز« ن» را مورد استفاده قرار دادم. و بقيه موارد که داراى اين رموز چهارگانه نباشند قول مفسرين بوده که با تصرف در عبارت از آنها نقل شده است. ايشان مصادر اقوال و متون اخبار را به تفسير صافى ملا محسن فيض ارجاع داده‏ اند.

روش تفسير :
روش ايشان در بيان مطالب به اين شکل بوده که ابتداى هر سوره پس از ذکر نام به بيان تعداد آيات و مکى و مدنى بودن آن مى‏پردازد. سپس فرازهاى آيات را بطور جداگانه توضيح و تفسير مى ‏دهد. در اين بين بطور طبيعى برخى آيات و فرازها بدون توضيح مى‏ باشند.

مفسر سعى نموده از تکرار مطالب مشابه جلوگيرى نمايد، بر اين اساس گاهى تفسير آيات را به موارد مشابه قبل ارجاع مى‏ دهند. مانند ج 1 ص 168 آيه 88- 89 آل عمران.

مصنف به طور معمول به قراءات و اختلاف آنها توجه نموده و شکل‏هاى متفاوت اختلاف قرائت از قبيل قرائت هاى تفسيرى، قرائت هايى که نشان از حذف کلمه دارد و نيز قرائت هايى که دلالت بر حذف و تفسير ندارد که موارد اصلى اختلاف قرائت مى‏ باشد مانند ج 1 ص 19 و ص 20، و ص 144 قرائت« القيّوم».
توجه مصنف به شأن نزول نيز در حد اشاره به موارد اندکى از آن مى‏ باشد مانند ج 1 ص 241 آيه 88 سوره نساء.

پاورقى‏هاى موجود اغلب برگرفته از تعليقات نسخ خطى متفاوت مى ‏باشد، بيان فضل سور، اشاره به متن برخى احاديث، نسخه بدل ها و اختلاف نسخ را شامل مى‏شود، که توسط محقق محترم تدارک شده است.

مصنف محترم قبل از مقدمه تفسير، مقدمه‏اى بيان کرده ‏اند در باب علم، اهميت آن، طلب آن، همراهى علم و عمل، تقسيم علم به علم بالله، علم به ملائکه الهى، علم به کتب الهى، علم به رسل الهى و علم به معاد و از جهتى تقسيم آن به علم مقصود بذات و علم مقصود براى عمل، که از اولى به علم باطن و حقيقت و از دومى به علم فقه و شريعت و علم اخلاق و طريقت نام مى‏ برد، و پس از بيان انگيزه خود از تأليف تفسير، به علوم اهل بيت عصمت و طهارت عليه السلام پرداخته زواياى مختلف آن را بررسى کرده است، تأليفات خود در اين زمينه را بازگو مى‏ نمايد. سپس به کتب فقها، حکما، اصحاب عشق و عرفان و ارباب ذوق و وجدان نظرى افکنده، نوشته‏هاى خود در اين زمينه را بيان مى‏ نمايد. و با بيان اينکه کليه تأليفات خود را بر مبناى علوم اهل بيت عليهم السلام پى‏ ريزى کرده است مقدمه را به پايان مى ‏برد.

مفسر محترم بر اين تفسير خاتمه ‏اى در باب دعاهاى تلاوت قرآن و کيفيت استخاره به قرآن دارند و سرانجام تفسير به سال 1090 هجرى قمرى بوده است. 

آثار مفسر:

 

 تفسير المعين‏ ، تفسير مبين ، تعليقيه‏اى بر تفسير صافى ملا محسن فيض کاشانى‏ ، تفسير وجيز و ...  

نسیم سحر دات آی آر

تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج صلوات

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید لباس

کد تخفیف خرید کالای دیجیتال

خرید کفش با کد تخفیف

 

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

همنوعان

  • سرگرمی
  • مذهبی
  • سبک زندگی
  • موسیقی
  • سلامتی
  • پوست و مو
  • بیوگرافی
  • 6 روش موثر جلوگیری از ریزش مو طبیعی + 8 درمان instagram آشپزی آموزش بازی قدیمی و سنتی آموزش پیتزا مخلوط دلبر آموزش پیتزا مخلوط دلبر / پیتزا مخلوط ایتالیایی آهنگ احادیث و سخنان افزایش فالوور اینستاگرام امام حسین انواع روش های رایگان کسب درآمد از اینستاگرام اینستاگرام بازی بیوگرافی تکنولوژی جذابیت جلوگیری از ریزش مو جملات زیبای تبریک عید سعید غدیرخم 1401 خودرو خودرو شیائومی خودروی برقی هوشمند شیائومی آماده عرضه شد + عکس دانلود مداحی جدید محرم دهان و دندان ریزش مو زیبایی سبک زندگی سرگرمی سلامتی شعر شیائومی عکس تبریک عید غدیرخم عید سعید غدیرخم فالوور رایگان مداحی مذهبی معرفی 10 بازی های قدیمی و سنتی جذاب موسیقی پوست پوست و مو پیام تبریک عید سعید غدیرخم 1401 پیتزا پیتزا ایتالیایی کسب درآمد از اینستاگرام کسب و کار گردشگری


    پرسش و پاسخ همنوعان